Wielu z nas marzy o pozbyciu się zbędnych kilogramów. W odchudzaniu często jednak schodzimy na manowce stosując nieprzemyślane głodówki. Czy jest możliwa dieta, która faktycznie zaprowadzi nas do zamierzonego celu, bez ryzyka utraty zdrowia? Bezmyślne głodzenie może pomóc utracić wagę ale sprawi też, że nasz organizm, gdy znowu wrócimy do starych nawyków, będzie skrzętnie magazynował nadmiary jedzenia przekształcając je w tłuszcz i hamował dopływ witamin. Efektywna dieta na spalanie tłuszczu obłożona jest jednak kilkoma istotnymi uwarunkowaniami.
Dieta na redukcje – ogólne założenia
Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej obliczona jest na jak najszybsze pozbycie się nadmiaru tłuszczu. Wiele zakładanych planów żywieniowych pozostawia uczucie głodu lub niedosytu. To są główne powody, dla których trzymanie się zdrowszej diety może być trudne. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie diety mają taki efekt. Diety niskowęglowodanowe i pełnowartościowe, niskokaloryczne diety są skuteczne w odchudzaniu i mogą być łatwiejsze do przestrzegania niż inne diety.
Dieta na redukcję powinna być planowana z głową, rozsądnie, a głównymi założeniami powinno być doprowadzenie do miarę szybkiego (ale bezpiecznego!) zejścia z wagi, wymiernego zmniejszenia apetytu i jednoczesne poprawienie zdrowia metabolicznego.
Sprawdź,, jak wygląda dieta 2000 kcal
Co jeść i jak jeść na redukcji?
Przede wszystkim – jak jeść? Powinniśmy zjadać pięć posiłków dziennie w odstępie czasu około 3 godzin. Odnośnie prawidłowego sposobu odżywiania były przeprowadzane badania głównie obserwacyjne. Dzięki nim można było zauważyć, że osoby stosujące się do zasady „jedz mniej, ale częściej”, mają statystycznie lepsze wyniki badań oraz odpowiedni wskaźnik masy ciała (BMI).
Najważniejsze jest także, by indywidualnie dobrać dietę. Każdy z nas jest przecież inny; mamy różne prace, nawyki czy geny, a i sam balast kilogramów jest inny u każdego z nas. Dlatego właśnie istotna jest stała kontrola dobrego dietetyka. Tylko specjalista tak naprawdę potrafi dostrzec ewentualne mankamenty naszej diety i wprowadzić konieczne korekty. Pozwoli to uniknąć później powrotu niechcianego monstrum o nazwie efekt jojo. Pojawia się on wtedy, gdy w po wyjściu z diety redukcyjnej, masa ciała zwiększa się nagle o więcej niż 10% wagi osiągniętej w wyniku odchudzania. Wiązać się to może z kolei z niebezpiecznym dla zdrowia błędnym kołem odchudzania.
Co do menu, na które można sobie pozwolić podczas takiej diety, to oczywiście wskazuje się na ograniczenie ilości cukrów, skrobi i węglowodanów. Wówczas poziom głodu spadnie i generalnie spożywać się będzie mniej kalorii. Poza tym dzięki planowi żywieniowemu o niskiej zawartości węglowodanów wykorzystać można spalanie zgromadzonego tłuszczu na energię. Jeśli zdecydujemy się jeść bardziej złożone węglowodany, takie jak produkty pełnoziarniste, skorzystamy z większej ilości błonnika i będziemy je wolniej trawić. Jedzenie produktów bogatych w błonnik pomaga również oczyścić organizm ze zbędnych produktów przemiany materii oraz powoduje długotrwałe uczucie sytości.
Odpowiadając bardziej precyzyjnie na podstawowe pytanie, co jeść na redukcji, trzeba uznać, że każdy posiłek powinien składać się ze źródła białka, tłuszczu, warzyw oraz niewielkiej porcji węglowodanów złożonych (vide produkty pełnoziarniste). Kalorie w tym wypadku są mile widziane w białku, gdyż ich absolutne wykluczenie może prowadzić do niebezpiecznego katabolizmu, czyli utraty wagi poprzez redukcję masy mięśniowej. Na stół powinny zatem trafić warzywa i owoce, ryby oraz chude mięso drobiowe. Ograniczyć natomiast do minimum należy makarony, kasze, wyroby mączne, ziemniaki i słodkie napoje.
Podsumowanie
Stosowanie się do powyższych zaleceń powinno procentować w efektywnym przebiegu procesu spalania tłuszczu poprzez dietę redukcyjną. W rezultacie istnieje spora szansa, że w krótkim czasie będziemy się mogli cieszyć zgrabną sylwetką i poprawą zdrowia.
Przeczytaj również o diecie, na obniżenie cholesterolu