Prozdrowotne działanie czarnuszki znane jest już od wielu lat. Roślina stosowana jest wspomagająco w leczeniu między innymi dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub zmian skórnych.
Czarnuszka
Czarnuszka to roślina, która znana jest również jako kmin czarny, kminek egipski czy kolendra siewna. Nasiona rośliny z uwagi na swoje prozdrowotne działanie znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej czy branży kosmetycznej. Roślina wywodzi się z terenów Europy Południowo-Wschodniej oraz Azji Zachodniej i cechuje się białymi i niebieskimi kwiatami. Cenne właściwości czarnuszki doceniali już nawet starożytni Egipcjanie, którzy stosowali roślinę w przypadku zmian skórnych czy dolegliwości żołądkowych.
Olej z czarnuszki właściwości
Olej z czarnuszki ma lekko gorzkawy smak oraz intensywny korzenny zapach. Stanowi on cenne źródło kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego, kwasu oleinowego oraz kwasu alfa-linolenowego i dlatego powinien być tłoczony na zimno. Ponadto, olej z czarnuszki zawiera fitosterole, beta-karoten, biotynę, saponiny, aminokwasy, biotynę oraz witaminę E i minerały, w tym między innymi: magnez, wapń, żelazo, selen, sód, potas i cynk. Olejek eteryczny z czarnuszki zawiera: limonen, trans-anetol, p-cymen oraz tymochinon.
Olej z czarnuszki zastosowanie
Olej czarnuszki z powodzeniem stosowany jest w przypadku alergii oraz nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi on bowiem katar sienny oraz skraca czas leczenia zapalenia oskrzeli. Wynika to z faktu, że olejki czarnuszki powodują rozszerzenie oskrzeli oraz ich bardziej wydajną pracę oraz łatwiejsze odkrztuszanie zalegającej w nich wydzieliny. Olej z czarnuszki wpływa korzystnie na odporność dorosłych, jak i dzieci poprzez stymulację produkcji limfocytów T. Ponadto, olej z czarnuszki może być wykorzystywany w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym: refluksu, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz zatruć. Czarnuszka usprawnia również funkcje wątroby oraz hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori. Olej z czarnuszki obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu we krwi. Zmniejsza zatem ryzyko rozwoju cukrzycy, miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Wynika to przede wszystkim z wysokiej zawartości kwasów omega, które uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiegają powstawaniu zakrzepów i stanów zapalnych. Nie można również pomijać dobroczynnego działania czarnuszki na skórę, w tym łagodzenia podrażnień. Roślina przyspiesza gojenie się ran oraz wspomaga leczenie łupieżu, trądziku, liszaju czy nawet AZS. Jest ona również stosowana z powodzeniem w celu poprawy kondycji włosów oraz zapobieganiu ich wypadaniu. Czarnuszka stosowana w aromaterapii redukuje poziom stresu oraz ułatwia zasypanie i spokojny sen.
Czarnuszka przeciwwskazania
Z uwagi na naturalne pochodzenie oleju z czarnuszki ma on bardzo nieliczne przeciwwskazania. Wśród nich wymienić można działanie przeciwskurczowe, przez co nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej trzeciego roku życia. Mimo nielicznych przeciwwskazań należy jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie jakichkolwiek produktów leczniczych powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Ponadto, ich dawkowanie musi być zgodne z zaleceniami podanymi przez producenta.
Czarnuszka dawkowanie
Przyjmuje się, że bezpieczną dla zdrowia dawką olejku z czarnuszki, który nie wywoła skutków ubocznych, a jednocześnie zapewni działanie dobroczynne są dwie łyżeczki przyjmowane codziennie. Powinny być one spożywane wraz z posiłkiem. Ponadto, olejek może być stosowany jako dodatek do szamponów, nakładany bezpośrednio na skórę lub stosowany jako dodatek nie tylko leczniczy, ale i smakowy do potraw. Przyjmowanie olejku warto rozpocząć od niewielkich dawek, które stopniowo należy zwiększać. Olejek stosowany jako dodatek kulinarny można stosować stale, a w przypadku stosowania leczniczego wskazane jest stosowanie tygodniowych przerw po tygodniu stosowania.