maseczkidlapolski.pl

maseczkidlapolski.pl – zdrowie, uroda, dieta

Psycholog
Zdrowie

Psycholog – czym cechuj się ten zawód?

Psycholog jest wyszkolonym specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego, który pomaga ludziom nauczyć się zdrowych sposobów radzenia sobie z wyzwaniami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Mogą oni pomagać ludziom żyjącym z określonymi chorobami, takimi jak depresja lub nerwica, lub tym, którzy przechodzą przez trudny okres w życiu, jak np. żałoba po stracie bliskiej osoby. Przechodzą oni lata edukacji i szkoleń, aby móc świadczyć szereg usług w zakresie zdrowia psychicznego.

Co robi psycholog?

Psychologowie badają i pomagają w leczeniu procesów i zachowań poznawczych, emocjonalnych i społecznych ludzi. Jednym z ich głównych celów jest ocena i zrozumienie myśli, emocji i zachowań swoich klientów. Robią to poprzez:

 • identyfikowanie wzorców zachowań i emocji,
 • diagnozowanie zaburzeń,
 • wydawanie skierowań,
 • opracowywanie odpowiednich planów leczenia.

Psychologowie mogą pracować z klientami w prywatnej praktyce lub w innych miejscach, takich jak szkoły, szpitale, ośrodki zdrowia, więzienia, domy opieki lub ośrodki rehabilitacyjne. Mogą również prowadzić badania i prowadzić studia w swojej dziedzinie. Psychologowie leczą problemy związane ze zdrowiem psychicznym poprzez udzielanie porad i psychoterapię, która jest również znana jako terapia rozmowna. Niektórzy jednak skupiają się wyłącznie na badaniach lub nauczaniu i nie pracują z pacjentami. W przeciwieństwie do psychiatrów, psychologowie nie są lekarzami medycyny. Oznacza to, że w większości stanów nie mogą wypisywać recept ani wykonywać procedur medycznych. Jeżeli szukasz sprawdzonej poradni psychologicznej, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą Harmonia LUX MED – https://harmonia.luxmed.pl/.

Rodzaje psychologów

Chociaż istnieje wiele różnych typów psychologów, większość z nich pasuje do pięciu różnych kategorii:

 1. Psychologowie kliniczni
 2. Neuropsychologowie
 3. Psychologowie zdrowia
 4. Psychologowie zajmujący się doradztwem
 5. Psychologowie sądowi

Powody, dla których warto skorzystać z pomocy psychologa

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć skonsultować się z psychologiem. Należy zgłosić się do niego, jeśli występują u ciebie któreś z poniższych objawów:

 • Masz myśli, emocje lub zachowania, które wydają się wymykać spod kontroli i negatywnie wpływają na Twoje relacje, pracę lub ogólne samopoczucie.
 • Zmagasz się z problemami życiowymi, takimi jak choroba, śmierć bliskiej osoby, rozwód lub problemy w pracy.
 • Używanie przez Ciebie narkotyków lub alkoholu wpływa na Twoje zdrowie, emocje, relacje lub obowiązki.
 • Potrzebujesz bezstronnej i troskliwej osoby, która pomoże Ci uporządkować Twoje emocje.
 • Czujesz się beznadziejnie do tego stopnia, że życie nie wydaje się już warte życia.

Czego można się spodziewać u psychologa?

Różni specjaliści mają swoje własne sposoby praktykowania i interakcji z klientami, ale ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że psycholog będzie:

Zadawać pytania

Kiedy po raz pierwszy przyjdziesz, twój psycholog prawdopodobnie zada ci kilka pytań, takich jak:

 • Co Cię tu dzisiaj sprowadza?
 • Jaka jest Pana/Pani historia osobista?
 • Kiedy zaczął się Twój problem?
 • Co sprawia, że Twój problem jest lepszy lub gorszy?
 • Jaki jest Twój stosunek do alkoholu i narkotyków?

Odpowiedzi na te pytania pomogą psychologowi zebrać informacje, a uzyskanie pełnego obrazu sytuacji może wymagać więcej niż jednej sesji.

Zrobi kilka testów

Następnie psycholog może zażyczyć sobie, abyś wykonał jeden lub więcej testów psychologicznych. Mogą one pomóc psychologom w zrozumieniu problemu, który przedstawiasz i ostatecznie w postawieniu diagnozy. Testy mogą oceniać nastrój, cechy osobowości lub pamięć i koncentrację.

Rozmowa o leczeniu

Kiedy psycholog ma już jasny obraz tego, z jakimi problemami może się Pan/Pani borykać, będzie z Panem/Panią współpracował, aby opracować odpowiedni dla Pana/Pani plan leczenia. Wszystkie formy leczenia stosowane przez psychologów są oparte na badaniach i udowodnione jako skuteczne. Obejmują one różne formy terapii, takie jak:

 • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)
 • Terapia interpersonalna
 • Terapia systemowa

Materiał zewnętrzny