Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Witaminy z grupy B – jaką rolę pełnią w organizmie?

Zdrowie Data publikacji - 1 grudnia 2021 Autor - Redakcja maseczkidlapolski.pl
witaminy z grupy b


Witaminy pełnią w organizmie szereg niezwykle ważnych funkcji. Ich deficyt może objawiać się wieloma różnymi dolegliwościami. Witaminy z grupy B są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jakie związki wchodzą w skład witamin z grupy B i jakie są ich naturalne źródła?

Czym są witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B to grupa związków, w których skład wchodzą: tiamina, niacyna, kwas pantotenowy, pirydoksyna, kwas foliowy i kobalamina, biotyna oraz ryboflawina. Wszystkie witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, a ich nadmiar wydalany jest w moczem. Ich niedobór powoduje poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego. Witaminy z grupy B biorą udział w wielu procesach fizjologicznych, dlatego konieczne jest, aby utrzymywać ich stały, prawidłowy poziom.

Jaką rolę pełnią witaminy z grupy B?

Każda z witamin z grupy B odpowiada za spełnianie konkretnych funkcji w organizmie. Nie mniej jednak wszystkie z nich mają za zadanie wspomóc prawidłową pracę układu nerwowego i usprawnić funkcjonowanie mózgu. Oprócz tego witaminy z grupy B przyczyniają się do regulacji układu hormonalnego, a także wspomagają pracę wielu narządów. Witaminy te są niezwykle istotne dla układu odpornościowego organizmu.

Niedobór witaminy B – objawy

Niedobór witaminy B objawia się przede wszystkim zaburzeniami ze strony układu nerwowego. Do typowych objawów należą: uczucie apatii i zmęczenia, nerwowość, nadmierna senność, stany lękowe, nerwice, depresja, drżenie mięśni, brak koordynacji ruchów, brak koncentracji czy ogólne rozbicie i spadek motywacji. Do niedoborów witaminy B dochodzi wskutek stosowania niezdrowej diety i nadużywania alkoholu. Na duży deficyt witaminy B12 są narażone osoby będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. W przypadku witaminy B12, jej naturalnym źródłem jest mięso i produkty odzwierzęce, dlatego osoby na diecie jarskiej powinny przyjmować tę witaminę w formie suplementu.

Witamina B gdzie występuje?

Witamina B12 jest jedyną witaminą z grupy B, którą nie jest magazynowana w organizmie. Osoby będące na diecie bezmięsnej muszą koniecznie pamiętać o przyjmowaniu specjalnych suplementów. A jakie są najlepsze naturalne źródła witamin z grupy B? Witaminy z grupy B znajdziemy przede wszystkim w mięsie i podrobach takich jak wątróbka, serca czy nerki. Oprócz tego doskonałym źródłem tych witamin są orzechy i nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, tłuste ryby morskie, ziemniaki, drób, żółtka jaj, a także niektóre grzyby. Osoby, które zmagają się z chorobą alkoholową powinny kontrolować poziom poszczególnych witamin z grupy B, gdyż ich niedobór może spowodować pogłębienie się problemu i wystąpienie objawów neurologicznych.

Kiedy warto suplementować witaminy z grupy B?

Czasami sama dieta nie wystarczy do tego, aby utrzymać prawidłowy poziom poszczególnych witamin z grupy B. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie profilaktyki prozdrowotnej i przeprowadzanie okresowych badań sprawdzających poziom poszczególnych witamin. Niedobór którejś z nich może wskazywać na konieczność radykalnej zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych lub wprowadzenie suplementacji. Szczególnie ostrożne powinny być osoby nadużywające alkoholu i wegetarianie. W przypadku tych pierwszych, skutkiem nadmiernego picia jest wypłukanie z organizmu witaminy B1, którą należy uzupełnić. Jeśli chodzi o wegetarian i wegan, dieta bezmięsna wymaga stosowania suplementów z witaminą B12. Niski poziom witamin z grupy B zauważa się również o osób cierpiących na depresję.

Redakcja maseczkidlapolski.pl

Nasza ekipa specjalistów to pasjonaci tematów zdrowia, diety, lifestylu, urody i zakupów. Z wieloletnim doświadczeniem i głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, piszą artykuły, które nie tylko edukują, ale i inspirują do pozytywnych zmian. Dzięki naszym ekspertom możesz być pewien, że otrzymasz treści pełne wartościowych informacji, dostosowanych do Twoich potrzeb i oczekiwań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jakie mleko dla noworodka