maseczkidlapolski.pl

maseczkidlapolski.pl – zdrowie, uroda, dieta

sposoby na przeziębienie
Zdrowie

Sposoby na przeziębienie – jak szybko pozbyć się jego objawów?

Przeziębienie wywoływane zwykle przez wirusy to jesienna i zimowa zmora wielu osób. I choć jego objawy i przebieg są bardzo podobne, możemy wskazać ponad 200 typów wirusów, które odpowiadają za ten stan. Nietrudno więc domyślić się, że ludzki organizm często nie radzi sobie z tym wyzwaniem. Na szczęście, z przeziębieniem można walczyć, a walka ta może okazać się wyjątkowo skuteczna nawet, jeśli zastosuje się tak zwane domowe sposoby.

Przeziębienie – to warto wiedzieć

Typowe objawy przeziębienia należą do tych, które można rozpoznać z łatwością. Są to przede wszystkim katar i kaszel. Katar jest początkowo dość rzadki, z czasem staje się jednak na tyle lepki, że pojawiają się problemy z opróżnianiem nosa. Zwykle towarzyszy mu ból gardła, wielu pacjentów uskarża się jednak również na ból głowy oraz bóle stawowo-mięśniowe. Przeziębienie wiąże się także z permanentnym uczuciem zmęczenia, a także z kaszlem – często suchym, a tym samym wyjątkowo uciążliwym tak dla osoby chorej, jak i dla jej otoczenia. Popularnym objawem jest też podniesienie temperatury ciała, która może wzrosnąć nawet do 38 stopni Celsjusza.
Niestety, jednym ze znaków rozpoznawczych przeziębienia jest jego przewlekły charakter. Czas trwania infekcji jest uzależniony od tego, jakie środki zaradcze zostaną podjęte, aby się jej przeciwstawić, należy jednak liczyć się z tym, że może towarzyszyć pacjentowi nawet przez 10 dni. Jego leczenie jest uciążliwe, warto więc robić wszystko, aby nie doszło do infekcji. Niestety, zarażenie się nie jest wcale trudne. Wystarczy krótki kontakt z osobą, która zmaga się z infekcją. Co gorsza, objawy przeziębienia nie pojawiają się natychmiast dając o sobie znać od kilku godzin do nawet kilku dni od momentu zakażenia. W tym czasie można nieświadomie zarażać innych.

Suchy kaszel przy przeziębieniu

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia jest suchy kaszel. Nie powoduje on odksztuszania wydzieliny, jest jednak intensywny i często utrudnia normalne funkcjonowanie. Może towarzyszyć mu chrypka, a jednym z problemów z nim związanych jest to, że potrafi utrzymywać się długo po ustaniu innych objawów przeziębienia.
Domowe sposoby na suchy kaszel koncentrują się na jednym z dwóch zadań. Podczas gdy jedne starają się wytłumiać odruch kaszlowy, inne dążą do tego, aby „smarować” drogi oddechowe, dzięki czemu można złagodzić zarówno podrażnienia, jak i obrzęki. O największej popularności mówi się w kontekście przygotowywanych w domowym zaciszu syropów na kaszel. Tym najmniej skomplikowanym jest z pewnością syrop z cebuli. Aby go przygotować potrzebny będzie nam słoik i pokrojona w plastry cebula. Plastry należy umieszczać w słoiku warstwami przekładając je miodem i zasypując cukrem. Nie zaszkodzi też, jeśli dodamy kilka ząbków czosnku. Po odstawieniu zestawu na kilka godzin syrop jest gotowy.
Jeśli połączenie cebuli i czosnku z różnych przyczyn nie przekonuje nas do siebie, możemy samodzielnie przygotować syrop z buraka. Ten jest w stanie poradzić sobie nie tylko z suchym kaszlem, ale również z innymi objawami przeziębienia. Nie może być zresztą inaczej, skoro zawiera antyoksydanty oraz szeroką gamę witamin na czele z witaminami C, A oraz E. Aby syrop spełnił nasze oczekiwania przyda się nam oczyszczony i umyty burak z wyciętym u góry stożkowatym otworem. Warzywo powinno trafić do piekarnika na około 45 minut. Co ważne, nie powinno być pieczone w temperaturze wyższej niż 45 stopni Celsjusza. To właśnie ciepło sprawia, że można uzyskać syrop o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych.
Domowe sposoby na przeziębienie zwykle charakteryzuje duża skuteczność. Warto jednak pamiętać, że w pewnych okolicznościach również one mogą być zawodne. Jeśli więc infekcja nie ustępuje, a nam trudno nie odnieść wrażenia, że jej objawy zyskują na intensywności zamiast ją tracić, najlepszą opcją wydaje się udanie się z wizytą do lekarza. Ten oceni stan naszego zdrowia w bardziej fachowy sposób, a jeśli zajdzie taka potrzeba – zapisze odpowiednie leki. Dobrze jest też pamiętać o tym, że walka z przeziębieniem będzie skuteczniejsza, jeśli towarzyszyć jej będzie odpoczynek.