Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Zapalenie zatok – jak je rozpoznać i wyleczyć?

Zdrowie Data publikacji - 20 listopada 2021 Autor - Redakcja maseczkidlapolski.pl
zapalenie zatok objawy


Objawiające się intensywnym bólem głowy i nieżytem nosa zapalenie zatok jest w stanie skutecznie uniemożliwić choremu normalne funkcjonowanie. Każdego roku schorzenie to daje się we znaki tysiącom Polaków – zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jak je w porę rozpoznać, a przede wszystkim – jak sobie z nim skutecznie radzić?

Czym właściwie są zatoki?

Zatoki przynosowe są pustymi przestrzeniami wypełnionymi powietrzem, zlokalizowanymi w twarzoczaszce. Dzieli się je na czołowe, sitowe, klinowe oraz szczękowe. Łączą się z jamą nosową i jako takie są uznawane za wyjątkowo ważną cześć składową układu oddechowego. Powierzchnia zatok jest wyścielona błoną śluzową i to właśnie tu wytwarzana jest wydzielona przesuwająca się do jamy nosowej. Zatoki oczyszczają powietrze wdychane przez nos, ogrzewając je i nawilżając. Są nieocenione dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a każdy problem z ich prawidłowym funkcjonowaniem szybko zaczyna nam się dawać we znaki.

Zapalenie zatok – objawy

Zapalenie zatok to schorzenie, które może mieć co najmniej kilka przyczyn. Zwykle jest konsekwencją infekcji wirusowej lub bakteryjnej, choć może pojawić się także w konsekwencji infekcji grzybicznej, a nawet alergii. Bywa i tak, że choroba ma dość nieoczywiste źródła. Jest często skutkiem ubocznym nieleczonej próchnicy, może być jednak również konsekwencją niewielkiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym spędza się sporo czasu. Bywa i tak, że odpowiada za nią klimatyzacja zwłaszcza, jeśli jest używana nieodpowiednio.
Obrzęk błony śluzowej zatok będący najpoważniejszą konsekwencją zapalenia zatok, szybko daje o sobie znać. Wydzielina śluzowa zaczyna mieć problemy z dotarciem do jamy śluzowej. Jest jej przy tym coraz więcej, a ona sama zyskuje na gęstości. Brak ujścia przyczynia się też do tego, że zaczynają namnażać się w niej bakterie. Gdy w grę wchodzi zapalenie zatok objawy tej choroby dają o sobie znać dość szybko. Przeważnie pacjenci uskarżają się na bóle głowy zwracając uwagę na ich specyfikę. Boli ich cała twarz, dolegliwości nasilają się przy tym u nasady nosa. Charakterystyczne dla tej choroby jest również to, że ból jest bardziej intensywny przy przechylaniu głowy do przodu. Z czasem pojawia się także nieżyt nosa, któremu mogą towarzyszyć problemy z węchem. Wydzielina, która nie może przedostać się przez nos, ma też tendencję do spływania po ścianie gardła. Jeśli choroba nie jest leczona we właściwy sposób, pojawia się także gorączka, często występująca w towarzystwie ogólnego osłabienia organizmu.

Zapalenie zatok – leczenie

Zapalenie zatok to jedno z tych schorzeń, którego nie powinno się ignorować. Nieleczone powraca, przewlekłe zapalenie zatok prowadzi przy tym do poważnych powikłań na czele z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Lekarze przeważnie mówią o dwóch jego postaciach – ostrej oraz przewlekłej. W tym pierwszym przypadku objawy choroby zwykle ustępują po maksymalnie dwóch tygodniach. W drugim mamy do czynienia ze schorzeniem, które może ciągnąć się przez więcej niż 12 tygodni z utrzymującymi się najbardziej typowymi objawami o zmiennej intensywności.
Co warte podkreślenia, gdy w grę wchodzi zapalenie zatok leczenie schorzenia nie zawsze opiera się na tych samych zasadach. Działania podejmowane przez lekarza są przy tym uzależnione przede wszystkim od tego, jaki czynnik doprowadził do pojawienia się tego schorzenia. Jeśli mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym, pacjentowi proponowany jest antybiotyk. Przy infekcjach wirusowych lekarz przeważnie decyduje się na leczenie objawowe. Pacjenci przyjmują leki zmniejszające dolegliwości bólowe, choć kluczowe znaczenie wydają się mieć te preparaty, których zadanie polega na rozrzedzaniu wydzieliny. Konieczne jest także regularne nawilżanie jamy nosowej. O pozytywnych efektach można też mówić w przypadku leków obkurczających błonę śluzową, choć zarówno o ich podaniu, jak i dawkowaniu powinien zdecydować lekarz. Lekarze często sugerują pacjentom chcącym wiedzieć, jak wyleczyć zatoki odwoływanie się do domowych sposobów wspomagających leczenie. Tu najwięcej zalet okazują się mieć inhalacje.

Redakcja maseczkidlapolski.pl

Nasza ekipa specjalistów to pasjonaci tematów zdrowia, diety, lifestylu, urody i zakupów. Z wieloletnim doświadczeniem i głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, piszą artykuły, które nie tylko edukują, ale i inspirują do pozytywnych zmian. Dzięki naszym ekspertom możesz być pewien, że otrzymasz treści pełne wartościowych informacji, dostosowanych do Twoich potrzeb i oczekiwań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jakie mleko dla noworodka