Choć powszechnie się przyjęło, że problem z pryszczami dotyczy przede wszystkim młodych ludzi, to jednak trądzik dotknąć może każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Nic więc dziwnego, że również zupełnie dorośli ludzie bardzo często zastanawiają się nad tym, jak pozbyć się trądziku i co należy zrobić, aby nigdy więcej się on nie pojawił. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach, czyli jak dochodzi do powstawania trądziku, jakie są powody jego pojawiania się, a co najważniejsze, jak się go pozbyć? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o trądziku.
Jak powstaje trądzik?
Zanim jednak przejdzie się do najważniejszej sprawy, czyli tego, jak pozbyć się pryszczy, najpierw trzeba się dowiedzieć, z czym się tak właściwie ma do czynienia. Dopiero wtedy, gdy pozna się swojego przeciwnika, można podjąć z nim skuteczną walkę.
Pryszcze to nic innego, jak tylko nieestetycznie wyglądające krosty na skórze, które pojawia się w wyniku zaburzenia wydzielania łoju przez skórę. Na ogół w największym stopniu problem ten dotyczy ludzi w wieku pomiędzy 12 a 30 rokiem życia, lecz może dotknąć osoby młodsze, jak i również starsze. Przyjmuje się, że według badań częściej dotyczy on kobiet niż mężczyzn.
Jak jednak dochodzi konkretnie do powstawania pryszcza? W wyniku zaburzenia wydzielania łoju przez gruczoły łojowe na skórze następuje jego znacznie większe wydzielanie. Dochodzi wtedy do kontaktu łoju z bakteriami, które zaczynają wydzielać z siebie szkodliwe enzymy. Prowadzi to do podrażnienia ujścia gruczołu łojowego, który następnie rogowacieje. Powstaje w ten sposób charakterystyczny czop, który następnie powoli wypełnia się wydzieliną w postaci tłuszczu i keratyny. Stopniowo naciska na ścianki i powoduje, że całość pęka, co sprawia, że wydzielina rozlewa się na skórze, pogłębiając stan zapalny.
Jakie mogą być powody powstawania pryszczy?
Skoro już wiadomo, w jaki dokładnie sposób dochodzi do powstawania trądziku, warto się teraz dowiedzieć, jakie mogą być powody tej choroby w zakresie ogólnym. Innymi słowy, co doprowadza do zaburzenia powstawania łoju?
W przypadku trądziku młodzieńczego, który dotyka ogromną część młodych ludzi w wieku ich dojrzewania, głównym winowajcą pogarszającego się stanu cery jest po prostu dojrzewanie. Towarzyszące temu procesowi zmiany hormonalne zaburzają prace gruczołów łojowych.
W przypadku jednak osób dorosłych problem ten może być znacznie bardziej złożony. Wypryski na twarzy mogą się bowiem pojawiać z powodu predyspozycji genetycznej, lecz również nieprawidłowej diety, nadmiernego stresu, a także z powodu życia w nieodpowiednim środowisku. Przykładowo znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się trądziku dym papierosowy czy też praca w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Podstawowe czynności pozwalające ograniczyć trądzik
Trądzik na skórze to choroba, która napędza samą siebie. Inny słowy, im więc na skórze pojawia się wyprysków i im więcej obecnych jest na niej stanów zapalnych, tym większy obejmuje ona zakres skóry. Konieczne jest więc w takim wypadku zahamowanie postępu tej choroby. Jak to zrobić?
Podstawowym zadaniem jest to, aby nie dotykać skóry objętej trądzikiem. Chodzi bowiem o to, aby nie przenosić obecnych na niej bakterii w inne miejsca. Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, aby nie wyciskać i nie rozdrapywać pryszczy. Spowoduje to bowiem uwolnienie się wydzieliny i rozlanie się jej na większy obszar skóry, a jednocześnie rozniesienie bakterii.
Niezwykle ważne jest także to, aby skórę bardzo regularnie i dokładnie pielęgnować. Konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków oczyszczających i regenerujących skórę.
Co zrobić, gdy problem nie ustępuje?
Czasem zdarza się niestety i tak, gdy pomimo stosowania się do wszystkich zaleceń, trądzik nie mija. Konieczne jest wtedy zastosowanie nieco poważniejszych metod leczenia. Kluczowa jest wizyta u dermatologa.
Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, w tym również badań krwi, lekarz dermatolog rozpocznie zaawansowane leczenie, często oparte na lekach na receptę, które w dość krótkim czasie powinny pozwolić całkowicie usunąć trądzik ze skóry.