maseczkidlapolski.pl

maseczkidlapolski.pl – zdrowie, uroda, dieta

jak nosić maseczkę
Lifestyle

Jak nosić maseczkę?

Wybuch ogólnoświatowej pandemii sprawił, że noszenie maseczki stało się koniecznością w miejscach publicznych. Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo nosić maseczkę, by nie szkodzić sobie i innym. Ten artykuł odpowiada na pytanie, którą stroną nosić maseczkę, jak zakłada się ją i co z nią zrobić, kiedy można już ją zdjąć z twarzy.

Jak nosić maseczkę?

Przede wszystkim, już na samym wstępie warto podkreślić, że maseczkę bezwzględnie nosić trzeba. Jest ona troską wyrazu nie tylko o własne zdrowie, ale także o zdrowie wszystkich otaczających ludzi. Warto tylko pamiętać o tym, że nieprawidłowe noszenie maseczki nie tylko nie uchroni przed zachorowaniem na koronawirusa, ale także może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego przed założeniem maseczki warto upewnić się, że robi się to prawidłowo.

Którą stroną nosić maseczkę i jaką maseczkę wybrać?

Producenci oferują wiele różnego rodzaju maseczek. Klienci dowolnie mogą wybierać spośród jednorazowych maseczek chirurgicznych, a także tych bawełnianych wielokrotnego użytku. Warto pamiętać, że ostatnimi czasy niewskazane jest noszenie przyłbic, które cechują się wysokim stopniem przepuszczalności. Najlepszym wyborem będą profesjonalne maseczki, które filtrują niemal 100% przepuszczanego powietrza.

Osoby, które twierdzą, że maseczki są nieskuteczne, powinny natychmiastowo zmienić zdanie. Badania wykazują, że znacznie zapobiegają one rozprzestrzenianiu wirusa przez osoby zakażone. A trzeba przypomnieć o tym, że bardzo duża część osób zakażenie przychodzi bezobjawowo, a więc roznosi wirusa nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Dlatego zakrywanie ust i nosa jest najbardziej skutecznym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Jeśli chodzi o pytanie, którą stroną nosić maseczkę, to odpowiedź jest jedna – maseczka musi być tak ułożona, by jej usztywnienie znajdowało się na poziomie nasady nosa, a warstwa z filtrem skierowana była w stronę twarzy. Maseczka musi jak najlepiej przylegać do twarzy, ale nie powinna podrażniać skóry, co ma znaczenie w przypadku, kiedy trzeba ją nosić przez długi czas.

Jak nosić maseczkę?

Błędem jest noszenie przez dłuższy czas tej samej maseczki. Trzeba pamiętać o tym, że maseczki jednorazowe należy nosić jedynie przez określony przez producenta okres czasu, następnie należy je zdjąć i zdezynfekować – ewentualnie wymienić na nową. Dobrym rozwiązaniem są maseczki wielorazowe, wykonane z bawełny, które można nosić wielokrotnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zapewniają one ochronę na poziomie znacznie niższym, niż profesjonalne maski chirurgiczne. Niemniej jednak, kupno bawełnianych maseczek wielorazowych wiąże się z ogromną oszczędnością, biorąc pod uwagę, jak wiele ich potrzeba na co dzień dla przeciętnego człowieka.

Umieszczając maseczkę na twarzy, trzeba zadbać o to, by była ona odpowiednio dopasowana. Musi ściśle przylegać do nosa i ust, nie pozostawiając wolnej przestrzeni między twarzą, a materiałem. Jeśli maseczka posiada gumki mocujące, umieszcza się je za uszami. Troczki natomiast należy zawiązać mocno z tyłu głowy.

Po ściągnięciu maseczkę należy włożyć do woreczka, następnie zabrać ze sobą do domu, gdzie można przystąpić do dezynfekcji. Maseczki można zalać wrzącą wodą, po czym wyprać przy pomocy antybakteryjnego mydła. Po wypraniu i wysuszeniu dobrze jest wypracować je przy pomocy żelazka, nastawionego na najwyższą możliwą temperaturę.

Tylko właściwe korzystanie z maseczki pozwala uchronić się przed zachorowaniem i sprawić, że rozprzestrzenianie się wirusa zostanie wyhamowanie.