maseczkidlapolski.pl

maseczkidlapolski.pl – zdrowie, uroda, dieta

wyprawka do szpitala
Dziecko

Torba do szpitala – czyli jak przygotować się do porodu

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Odpowiednie przygotowanie się do tego momentu pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwowej bieganiny.

Wyprawka do szpitala – kiedy zacząć przygotowania?

Przygotowywanie wyprawki do szpitala to indywidualna kwestia każdej przyszłej mamy, jednak w większości przypadków zaleca się, żeby torba do szpitala była gotowa już na miesiąc przed planowanymi narodzinami. Wcześniejsze przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy pomoże w uniknięciu stresu związanego ze zbliżającym się porodem.

Odpowiednie przygotowanie torby przyda się także na wypadek przedterminowych narodzin maluszka – warto pamiętać o tym, że pakowanie w pośpiechu może prowadzić do pominięcia niektórych bardzo ważnych i niezbędnych elementów wyposażenia szpitalnej wyprawki.

Torba do porodu – akcesoria dla noworodka

Pośród rzeczy, które z pewnością przydadzą się noworodkowi nie powinno zabraknąć między innymi zestawu ubranek, w skład których wchodzą: pajacyk, kopertowe body, czapeczka i skarpetki. Dodatkowo w torbie do porodu powinien znaleźć się także ciepły kocyk, ręcznik do kąpieli, a także zestaw pieluszek tetrowych. Młode mamy przygotowując wyposażenie dla malucha powinny pamiętać o uprzednim wypraniu ubranek i ręczników.

Dodatkowo przed rozpoczęciem przygotowywania wyprawki warto sprawdzić, czy dany szpital oferuje swoim pacjentom produkty takie jak żel do mycia noworodka czy produkty do odkażania pępka. Informacje dotyczące polityki i zasad obowiązujących w danej placówce można uzyskać między innymi na izbie przyjęć danego oddziału.

Wyprawka do szpitala – przybory dla mamy

Pakowanie torby do szpitala to nie tylko przygotowanie niezbędnych rzeczy dla malucha – torba do porodu powinna zawierać również wszystkie akcesoria i specjalnie przystosowaną odzież dla mamy, które przydadzą się zarówno podczas porodu, jak i na czas pobytu na oddziale noworodkowym.

Niezwykle ważnym jest również to, żeby w torbie znalazły się wszystkie najważniejsze dokumenty takie jak dowód tożsamości, aktualne wyniki badań, karta ciąży czy wyniki konsultacji. Szczególnie istotne mogą okazać się niektóre informacje dotyczące przebiegu ciąży – personel medyczny oddziału położniczego może potrzebować niektórych danych, warto więc mieć je zawsze pod ręką.

Oprócz dokumentów w torbie do szpitala nie powinno zabraknąć między innymi 3 koszul nocnych. Koszule powinny być luźne, koniecznie z dużym dekoltem ułatwiającym karmienie. Niektóre kobiety decydują się na zakup specjalnych koszul nocnych przeznaczonych do karmienia piersią.

Przyszła mama powinna zabrać ze sobą do szpitala także szlafrok, wygodne kapcie, stanik do karmienia i skarpetki. Kobiety nie powinny zapominać także o jednorazowych majtkach, które muszą być nieco luźniejsze niż bielizna noszona na co dzień. W okresie przebywania na oddziale położniczym przydadzą się także przybory kąpielowe, duży ręcznik, płyn do higieny intymnej czy wkładki laktacyjne. Spora część kobiet decyduje się również na zabranie ze sobą ulubionej książki lub płyty.

Co jeszcze powinno znaleźć się w torbie do szpitala?

Niezwykle praktycznym i przydatnym wyposażeniem torby do szpitala są bez wątpienia różnego rodzaju oliwki czy olejki do masażu. Warto pamiętać również o spakowaniu ubrań na wyjście ze szpitala – rodzaj oraz grubość ubrań powinny zostać dostosowane do pory roku. Dobrym pomysłem może okazać się użycie części garderoby z okresu ciąży.

W torbie do szpitala może znaleźć się także laktator, herbatki laktacyjne, telefon i ładowarka oraz kilka butelek wody mineralnej.