Sposób karmienia nowonarodzonego dziecka jest tematem, który spędza sen z powiek wielu rodziców, szczególnie zaś matek. Już w ciąży obawiają się braków pokarmu, czytają jakie mleko dla noworodka jest najlepsze, kiedy je podać i w jaki sposób. Tak wiele zmiennych stresuje przyszłe mamy, szczególnie jeśli jest to ich pierwsze dziecko. Warto uspokoić jednak przyszłą mamę – już samo zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat żywienia noworodka znacząco ułatwi pierwsze kroki w karmieniu. Jak przygotować się na powitanie noworodka w domu? Czy warto zawczasu kupować mieszankę mlekozastępczą i armię butelek?
Najbardziej odpowiedni pokarm dla noworodka to mleko kobiece – od matki lub z banku
Powszechnie wiadomo, że najbardziej odpowiednim mlekiem dla dziecka przez okres noworodkowy jest mleko kobiece. Jednak karmienie piersią nie jest łatwe. Mimo tego, że większość mam nie ma przeciwwskazań do karmienia naturalnego brak jest rzetelnej wiedzy i wsparcia zarówno wśród personelu medycznego, jak i rodziny. Pokutuje wiele mitów na temat tej formy karmienia. W sytuacjach gdy dziecko przebywa w szpitalu, a matka ma problemy z pokarmem można użyć mleka dawczyni z banku. Nie jest ono jednak dostępne dla wszystkich mam – zazwyczaj przeznacza się je dla ciężko chorych dzieci oraz wcześniaków – jest wtedy traktowane jak lekarstwo. Problemy z karmieniem powinien rozwiązać Certyfikowany Doradca Laktacyjny – osoba po odpowiednim kursie pomoże dostawić dziecko i przy odrobinie samozaparcia ze strony matki karmienie może się udać. Doradca obali również najpopularniejsze mity: że po cesarskim cięciu nie ma pokarmu, że mleko jest za chude lub zbyt tłuste, że nie można spożywać jakichś posiłków. Jeszcze przed porodem warto poszukać w swojej okolicy osoby z certyfikatem – w szpitalach często nie ma tego specjalisty, zaś pielęgniarki, położne i lekarze nie mają wiedzy na temat laktacji – to bardzo ogólnikowo traktowany temat w czasie studiów i specjalizacji. Jeśli z jakichś przyczyn matka nie chce lub nie może karmić naturalnie karmienie mieszanką mlekozastępczą jest najlepszym wyjściem dla noworodka i dla mamy. Warto pamiętać, że nikt nie powinien zmuszać mamy do określonego rodzaju karmienia.
Mieszanka mlekozastępcza zawierająca mleko krowie
Najpopularniejsze mieszanki, mleka modyfikowane powstają na bazie mleka krowiego. Gdy mama nie może karmić piersią lub nie chce tego robić, są one zazwyczaj pierwszą odpowiedzią na pytanie: jakie mleko dla noworodka wybrać? Zdarza się, że już po porodzie konieczne jest dokarmianie dziecka mieszanką – na oddziale są specjalne wstępnie przygotowane butelki mleka pierwszego, które oznaczone jest numerem 0 lub 1, w zależności od producenta. Jeśli dziecko dobrze toleruje markę mleka używaną na oddziale nie warto od razu tego zmieniać po powrocie do domu. Mieszanki pod względem składu nieco się od siebie różnią, ale i dzieci mają różną tolerancję – nie warto eksperymentować z niedojrzałym jeszcze układem pokarmowym noworodka. Jeśli jednak mleko powoduje zaparcia, ulewanie lub biegunkę można pod okiem pediatry zmienić markę lub rodzaj mleka. Jeśli zaś wystąpi alergia na białko mleka krowiego lub laktozę, lekarz przepisze stosowny preparat medyczny.
Mleko kozie – gdy dziecko nie toleruje białka mleka krowiego
Dużą popularność zyskuje w ostatnich latach mieszanka z mleka koziego. Jest ona dużo lepiej tolerowana przez dzieci i nie zawiera białka mleka krowiego – głównej przyczyny dziecięcych alergii. Jeśli noworodek źle toleruje mieszanki na bazie mleka krowiego, warto zastanowić się nad tą alternatywą.