maseczkidlapolski.pl

maseczkidlapolski.pl – zdrowie, uroda, dieta

jak szybko przytyć
Zdrowie

Jak przytyć szybko i zdrowo?

Choć diety zazwyczaj stosowane są przez osoby, które pragną stracić nadprogramowe kilogramy, mogą one również sprzyjać wzrostowi masy. Należy bowiem pamiętać o tym, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga nie są zjawiskami korzystnymi, a dążenie do optymalnej wagi powinno się odbywać w racjonalny i zdrowy sposób.

Niedowaga

Jak wspomniano powyżej, niedowaga nie jest stanem pożądanym i choć jeszcze do niedawna stanowiła ona swoisty kanon piękna, to jednak obecnie promuje się modę na zdrowie i witalność.

Jak szybko przytyć i czy należy to robić?

Podczas stosowania diety, która ma na celu dostarczenie nadprogramowych kalorii nie powinno się liczyć na zbyt szybkie efekty. Przybieranie na wadze powinno być bowiem procesem rozłożonym w czasie, tak aby organizm mógł powoli przystosowywać się do nowej sytuacji. Zbyt szybkie tycie może bowiem nadmiernie obciążać metabolizm oraz prowadzić do jego spowolnienia. Wówczas występować mogą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym na przykład nudności i wymioty oraz biegunki. Ponadto, spożywanie dużych ilości pokarmu prowadzi do nadmiernego rozciągnięcia ścian żołądka. To z kolei może skutkować tym, że nawet po zakończeniu diety organizm będzie domagał się zwiększonych ilości jedzenia, co może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu masy ciała. Nie można również zapominać o tym, że szybki wzrost masy ciała nie pokrywa się z namnażaniem komórek skóry. Wówczas mogą pojawić się nieestetyczne rozstępy, które są bardzo trudne do usunięcia i w zasadzie pozostają na całe życie.

Jak przytyć zdrowo?

Tycie w sposób zdrowy powinno się odbywać w sposób powolny i kontrolowany. W tym celu warto zatem delikatnie zwiększyć dzienną podaż pożywienia. Początkowo wzrost kaloryczności posiłków powinien wynosić jedynie około 300 kcal na dobę, a następnie 400 kcal i dopiero po pewnym czasie 500 kcal. Warto pamiętać o tym, że dieta osoby, która pragnie w rozsądny sposób zwiększyć swoją masę ciała powinna cechować się kalorycznością w zakresie od 3000 do 3500 kcal, z czego większość kalorii powinna przypadać na pierwsze i drugie śniadanie oraz obiad. Podwieczorek oraz kolacja powinny być lekkostrawne oraz mniej kaloryczne.

Co jeść żeby przytyć?

Każda dieta, niezależnie od tego czy ma prowadzić do wzrostu czy spadku masy ciała powinna być oparta na zbilansowanych posiłkach. Powinny być one przygotowywane z dobrej jakości produktów oraz obejmować żywność mało przetworzoną. Osoby, które nie są aktywne fizycznie powinny przyjmować około 15% białka, 55% węglowodanów i 30% tłuszczów, natomiast w przypadku osób bardziej aktywnych proporcje te powinny układać się następująco: 25% białka, 45% węglowodanów i 30% tłuszczów. Przyjmowane białko powinno mieć pochodzenie zwierzęce i obejmować: pełnotłusty nabiał, w tym twaróg i jogurt naturalny, a także chude mięso i ryby. Cukry powinny być przyjmowane pod postacią owoców, kasz, ryżu oraz produktów mącznych. Owoce są również cennym źródłem witamin i minerałów. Wśród tłuszczów warto stawiać na oliwę z oliwek oraz masło. Ponadto, podczas stosowania diety należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i spożywać około dwóch litrów płynów dziennie.

Jakich zasad warto przestrzegać?

Optymalne tempo tycia wynosi od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Pomiędzy posiłkami warto sięgnąć po zdrowe i pożywne orzechy i nasiona. Ponadto, niezwykle pożądane są suszone owoce. Tycie zawsze powinno obywać się pod nadzorem lekarza, który przed jego rozpoczęciem powinien wykluczyć obecność schorzeń, takich jak na przykład nadczynność tarczycy. Ponadto, przygotowując jadłospis warto skorzystać z pomocy dietetyka, który zaproponuje dana smaczne, zdrowe oraz odpowiednio zbilansowane. Posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu o stałych porach dnia.