Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Alergia na nikiel – skąd się bierze i na czym polega?

Lifestyle Data publikacji - 27 listopada 2021 Autor - Redakcja maseczkidlapolski.pl
uczulenie na nikiel


Nikiel to pierwiastek niezwykle ważny z punktu widzenia światowej gospodarki. Niestety, dla człowieka jego działanie nie jest już aż tak korzystne. Co gorsza, organizm ludzki często cierpi na uczulenie na nikiel, którego objawy są niestety dość poważne. Jak zatem nikiel wpływa na pracę ludzkiego organizmu?

Nikiel a reakcja uczuleniowa

Okazuje się, że uczulenie na nikiel jest jednym z najczęściej występujących uczuleń kontaktowych. Reakcja alergiczna na ów metal występuje dość powszechnie, gdyż pojawia się on dosłownie wszędzie – począwszy od klamek i uchwytów, a kończąc na damskiej biżuterii i okularach. Objawy uczulenia na nikiel są bardzo zróżnicowane. U niektórych osób pojawia się wyłącznie zaczerwienienie skóry, któremu może towarzyszyć wysypka. Z kolei u innych osób może ono doprowadzić do wymiotów, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Jednym słowem, alergia na nikiel jest dość popularnym problemem zdrowotnym, w związku z czym jego odpowiednio wczesne zdiagnozowanie może znacznie ułatwić życie.

Wszechobecna reakcja uczuleniowa

Reakcja uczuleniowa na bezpośredni kontakt z niklem może wystąpić na wielu różnych poziomach. Najczęściej dochodzi do reakcji skórnych po dotyku z tym metalem, co prowadzi do charakterystycznego uczucia swędzenia, zaczerwienienia, a także do wystąpienia wysypki. Uczulenie na metal może również wystąpić na skutek spożywania pokarmów z dużą zawartością tego pierwiastka, to jest z liśćmi laurowymi, szparagami, a także homarami. W takich przypadkach bardzo często dochodzi do zakażenia wewnętrznego, które objawia się nudnościami, wymiotami, reakcjami alergicznymi i biegunkami. Czasami zdarza się też, że do reakcji uczuleniowych dochodzi w związku ze wstawianiem różnego rodzaju implantów.

Zawodowe uczulenie na nikiel

Wiele osób, u których występuje alergia na nikiel nabywają jej w związku z wykonywanym przez siebie zawodem. Są to specjalności, w których pracownicy mają szczególny kontakt z tym metalem. Mowa tu m.in. o bankierach, kasjerach, złotnikach, a także… ludziach, którzy na co dzień związani są ze światem mody i biżuterii. Co ciekawe, u niektórych z nich reakcja ta została wywołana przez pallad, który prowadzi do reakcji krzyżowej z niklem. W tych przypadkach reakcje uczuleniowe są podobne, co u osób cierpiących na uczulenie na nikiel.

Nikiel w diecie – co warto wiedzieć?

W diecie nikiel pojawia się jako pierwiastek śladowy. Jego spożycie w ciągu dnia nie powinno przekraczać 1 mg, gdyż nadmiar może doprowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń i powikłań. Okazuje się jednak, że pierwiastek ten można znaleźć w wielu różnych potrawach. Mało tego, jest on też obecny w piwie i winie, a więc w napojach spożywanych bardzo często (w tym niejednokrotnie do posiłku). Nikiel występuje też w roślinach strączkowych, orzechach, konserwach, owocach morza i margarynie.

Badania i leczenie

Badania wykazujące uczulenie na nikiel polegają przede wszystkim na podaniu pierwiastka w roztworze soli fizjologicznej. Dzięki temu lekarz może łatwo sprawdzić, czy dana osoba faktycznie cierpi na to schorzenie. Jeśli wyniki badań będą pozytywne, to jedyną, sensowną metodą leczenia jest unikanie przedmiotów zawierających w swoim składzie nikiel. Owszem, w przypadku np. domowej biżuterii nie jest to łatwe, ale często wystarczy pokryć jej powierzchnię specjalnym lakierem, który stworzy pomiędzy skórą a metalem ochronną warstwę izolującą. Jeśli na powierzchni ciała dojdzie reakcji alergicznej, zmianę tą należy pokryć specjalnym kremem natłuszczającym. Dzięki niemu skóra staje się lepiej odżywiona i nawilżona, a sama zmiana łatwiej się goi. Jeśli za reakcję alergiczną odpowiedzialny jest pokarm, to jedynym, sensownym rozwiązaniem pozostaje zmiana aktualnych nawyków dietetycznych.

Reasumując, uczulenie na metal to zjawisko dość często spotykane w medycynie. Do najczęstszych uczuleń dochodzi na skutek kontaktu z niklem, który – niestety – wchodzi w skład wielu otaczających człowieka przedmiotów. Dlatego unikanie go, to bardzo poważne wyzwanie dla osoby dotkniętej taką formą reakcji alergicznej.

Redakcja maseczkidlapolski.pl

Nasza ekipa specjalistów to pasjonaci tematów zdrowia, diety, lifestylu, urody i zakupów. Z wieloletnim doświadczeniem i głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, piszą artykuły, które nie tylko edukują, ale i inspirują do pozytywnych zmian. Dzięki naszym ekspertom możesz być pewien, że otrzymasz treści pełne wartościowych informacji, dostosowanych do Twoich potrzeb i oczekiwań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

rozjaśnianie włosów w domu