Z każdej strony docierają do nas informacje o szkodliwości cukru. Czy to oznacza, że wszystkie słodycze są niezdrowe? Wcale nie! Rezygnacja z cukru wcale nie musi oznaczać pożegnania z ulubionymi łakociami. Wystarczy zastąpić białe słodkie kryształki zdrowszymi zamiennikami. Pomimo zmian w składzie ulubionych łakoci, ich smak pozostaje niezmienny. Jak zatem przygotować zdrowe słodycze bez cukru?
Dlaczego cukier jest szkodliwy?
Powszechnie wiadomo, że cukrzyca typu II jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Liczba osób, w tym także bardzo młodych, cierpiących na to schorzenie pokazuje, że jest mamy do czynienia nie tylko z chorobą, co z prawdziwą plagą. Trudno się temu dziwić – cukier dodawany jest do niemalże każdego produktu. Kupując wiele z nich nie jesteśmy nawet świadomi tego, ile cukru może znajdować się w produkcie z pozoru pozbawionym słodkiego smaku.
Nadmiar cukru prowadzi do niebezpiecznych wahań poziomu glukozy we krwi i może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej. Cukrzyca typu II skutkuje poważnymi uszkodzeniami w obrębie trzustki i wątroby. Oprócz tego nadmierne spożywanie cukru negatywie odbija się na uzębieniu. Próchnica to problem, który dotyka ludzi w różnym wieku. Jej główną przyczyną jest, rzecz jasna, zbyt duża ilość białego cukru w diecie. Nie bez powoduj cukier nazywany jest białą śmiercią. Substancja to wpływa wyjątkowo negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Kto powinien ograniczyć spożycie cukru?
Absolutnie każdy z nas powinien dążyć do tego aby zminimalizować, a nawet czasem i całkowicie wyeliminować cukier ze swojego jadłospisu. Dlaczego? Ponieważ diety niskowęglowodanowe nie tylko zapobiegają powstawaniu chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca czy próchnica, ale także są w stanie złagodzić objawy chorób już istniejących. Najnowsze badania pokazują, że ograniczenie węglowodanów w diecie i zwiększenie podaży zdrowych tłuszczy, jest w stanie zapobiec rozwojowi wielu chorób neurologicznych, a nawet złagodzić stany depresyjne. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na to, ile słodyczy spożywają ich pociechy. Najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z tradycyjnych łakoci na rzecz ich zdrowszych zamienników.
Czy rezygnacja z cukru oznacza koniec ze słodyczami?
Miłośnicy łakoci mogą odetchnąć z ulgą – rezygnacja z cukru nie oznacza bowiem konieczności rozstania się z ulubionymi słodyczami. W Internecie dostępnych jest mnóstwo przepisów na domowe, zdrowe słodycze bez cukru. Do ich przyrządzania warto zachęcić swoje pociechy. Będzie to wspaniale spędzony czas, którego zwieńczeniem będzie jedzenie pysznych domowych łakoci.
Niskokaloryczne słodycze w pewnością zainteresują osoby, które zmagają się z cukrzycą i którym trudno jest obejść się smakiem na widok pysznego ciasta czy batonika. Jest to także świetne rozwiązanie dla osób, które próbują pozbyć się dodatkowych kilogramów. Czasem wystarczy zamienić tradycyjne składniki przepisu zdrowymi odpowiednikami.
Zdrowe zamienniki cukru w słodyczach
Nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zdrowego zamiennika białego cukru. Sklepy ze zdrową żywnością oferują szeroki wybór różnego rodzaju substancji słodzących, które nie sieją spustoszenia w organizmie. Na szczególną uwagę zasługuje ksylitol oraz erytrytol. Są to dwa rodzaje cukrów, które charakteryzują się niską kalorycznością – są więc doskonałym wyborem dla diabetyków i osób na diecie. Tradycyjny cukier można także zastąpić równie tradycyjnym miodem, który co prawda jest wysokokaloryczny, ale zawiera szereg witamin i składników prozdrowotnych.