maseczkidlapolski.pl

maseczkidlapolski.pl – zdrowie, uroda, dieta

witamina c na twarz
Lifestyle

Witamina C na twarz – dlaczego warto sięgnąć po ten rodzaj pielęgnacji

Witamina C kojarzy się przede wszystkim ze wzmacnianiem odporności. Jesienią, zimą i wiosną sięgamy po warzywa, owoce lub suplementy naładowane tą witaminą by uniknąć kataru, przeziębień i grypy. Okazuje się, że po witaminę C warto sięgać też podczas pielęgnacji cery. Witamina C ma silne działanie antyoksydacyjne, czyli przeciwstarzeniowe, ale to niejedyna zaleta tego składnika.

Jak witamina C wpływa na cerę?

Kosmetyki bogate w witaminę C najczęściej wykorzystywane są do rozjaśniania cery. Bardzo chętnie po taką pielęgnacje sięgają zwłaszcza kobiety z cerą skłonną do przebarwień. Najlepsze właściwości rozjaśniające ma płynna witamina C, warto po takie kosmetyki sięgać zwłaszcza jesienią, by przywrócić cerze jasny, promienny wygląd.

Witamina C na twarz daje też świetne rezultaty odmładzające oraz zapobiegające starzeniu. Wszystko dzięki temu, że witamina C jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że eliminuje wolne rodniki z cery oraz korzystnie wpływa na produkcję naturalnego kolagenu. A to właśnie od kolagenu zależy jędrność i sprężystość cery. Co ważne witamina C wnika przez skórę, więc poprawia produkcję kolagenu także w jej głębokich warstwach. Trzeba jednak pamiętać, że stopień wchłaniania witaminy C w głąb skóry zależy od rodzaju stosowanego kosmetyku.

Po witaminę C warto sięgać nie tylko po to by przeciwdziałać starzeniu. Witamina C jest też polecana osobom ze skłonnością do pękania naczynek. Kosmetyki z jej zawartością działają uszczelniająco na naczynia krwionośne i dzięki temu zapobiegają ich pękaniu. Zawartość witaminy C wskazana jest też w kosmetykach do cery młodej i trądzikowej. Wszystko przez właściwości przeciwzapalne tej witaminy.

Jak stosować witaminę C na twarz?

Z uwagi na silne działanie witaminy C najlepiej sięgać po gotowe kosmetyki z jej zawartością. Co prawda można by było samemu stworzyć kosmetyk na bazie proszku witaminy C, jednak trudno jest dopasować odpowiednie stężenie, a zbyt duże może powodować niepotrzebne podrażnienia. Dlatego lepiej sięgnąć po gotowy preparat, taki z syntetyczną witaminą C, lub jeszcze z wyciągami z roślin znanych z wysokiej zawartości tej witaminy, jak chociażby z dzikiej róży.

Witaminę C można stosować codziennie. Jednak jeśli wybieramy kosmetyki o wysokiej zawartości tej witaminy, zdecydowanie lepiej stosować je na noc. Informację o stężeniu witaminy C zwykle można znaleźć na opakowaniu. Taką informację na pewno będzie posiadać skoncentrowane serum do twarzy z witaminą C, tylko uwaga, prawdopodobnie znajdziemy ją pod informacją o zawartości kwasu L-askorbinowego. Najlepsze efekty takie serum będzie miało przy zawartości pomiędzy 15 a 30 %. Ważne jest tylko by pielęgnacji takim kosmetykiem nie łączyć z kosmetykami zawierającymi inne składniki mogące podrażniać cerę.

Kto i kiedy powinien stosować kosmetyki z witaminą C?

Można się spotkać z opinią, że witamina C nie powinna być stosowana latem, z uwagi na możliwość podrażnień. Nie jest to jednak prawda, witamina C wręcz powinna być stosowana o tej porze roku, ponieważ stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny. W trakcie dnia lepiej jednak stosować krem z witaminą C o niższej zawartości tej witaminy.

Witamina C nie jest jednak polecana wszystkim osobom. Ostrożnie do niej powinny podchodzić zwłaszcza kobiety w ciąży i karmiące piersią. W takiej sytuacji lepiej postawić na bardziej delikatny krem z witaminą C. W tym szczególnym czasie cera zwyczajnie jest bardziej wrażliwa i intensywne serum do twarzy z witaminą C mogłoby wywołać niepotrzebne podrażnienia.