maseczkidlapolski.pl

maseczkidlapolski.pl – zdrowie, uroda, dieta

jak uszyć maseczkę
Lifestyle

Jak uszyć maskę ochronną z bawełny?

Od pewnego czasu noszenie maseczek jest wymogiem w miejscach publicznych. Kupowanie jednorazowych maseczek może zrujnować domowy budżet, ponieważ warto pamiętać o tym, że powinny być one regularnie wymieniane. Wiele osób zastanawia się, jak uszyć maskę ochronną z bawełny, co pozwoli zaoszczędzić całkiem sporą ilość pieniędzy. Okazuje się, że jest to bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne materiały i zacząć działać.

Z czego uszyć maseczka ochronna?

Do uszycia maseczki najlepsze będą materiały bawełniane o niskiej gramaturze. Także przydać się może drucik, który posłuży do usztywnienia górnej części maski i dobrego dopasowania jej do twarzy. Osoby, które zdecydują się na szycie maseczek z gumką, powinny przygotować się na to, że pranie w wysokiej temperaturze może znacznie skrócić ich żywotność. Dlatego warto zastanowić się nad uszyciem maseczek wiązanych przy pomocy troczków bawełnianych. Ich zakładanie być może jest nieco bardziej czasochłonne, jednak same maseczki wykazują o wiele większą wytrzymałość.

Jeśli chodzi o samą bawełnę, to powinien być to materiał dość cienki, nieutrudniający oddychania. Zbyt gruba bawełna może okazać się niekomfortowa przy dłuższym noszeniu. Większość pracowni wykonujących maseczki szyje z bawełny o gramaturze 140. Ci, którzy chcą uszyć maseczki z kieszonkami na wkłady ochronne, powinny dodać warstwę cienkiego materiału – takiego jak batyst.

Jak uszyć maseczkę?

Oczywiście, najlepsze efekty pracy osiągnie się przy pomocy maszyny do szycia. Jednak nawet te osoby, które nie posiadają takowego sprzętu, mogą uszyć własne maseczki. Potrzebna będzie igła, nitka, trochę czasu wolnego i dużo cierpliwości.

Na początku, warto wykroić odpowiednie elementy z bawełny. W tym celu dobrze jest przygotować szablon. Różnego rodzaju szablony znaleźć można na stronach internetowych. Najważniejsze, już po wycięciu elementów szablonu, by materiał kroić zgodnie z nitką prostą. Oznacza to, że forma musi zostać ułożona prostopadłe do wzoru na materiale. Przeciętna maseczka z bawełny składa się z dwóch elementów – przodu maseczki i tyłu maseczki. Nie wolno także zapominać o przygotowaniu pasków do wiązania – w tym celu można wykorzystać gotową lamówkę dostępną w pasmanteriach.

Osoby, które zastanawiają się, z czego uszyć maseczka ochronna powinny wiedzieć, że wzór materiału nie ma większego znaczenia. Niektórzy preferują kolorowe, rozweselające maseczki, podczas gdy inni wolą zdecydowanie bardziej stonowaną kolorystykę.

Samo szycie maseczki nie jest żadną większą filozofią. Wystarczy złączyć wycięte prostokąty, a następnie zszyć ich brzegi. Tylną część maseczki można rozciąć – tworząc kieszonkę na filtr. Warto zastanowić się nad usztywnieniem górnej części maseczki, co pozwoli dobrze dopasować ją do nosa. Jest to kwestia nie tylko estetyki, ale także skuteczności samej maseczki. Do usztywniania maseczek doskonale nadaje się drucik florystyczny, który można kupić praktycznie w każdej kwiaciarni.

Krótko mówiąc, uszycie bawełnianych maseczek wielorazowych wcale nie jest takie trudne i może podjąć się tego praktycznie każdy. Z tym poradnikiem, jak uszyć maseczkę – okazuje się to banalnie proste. Wielorazowe maseczki nie przyczyniają się do zaśmiecania środowiska, co w czasach pandemii jest prawdziwą plagą. Jednorazowe maseczki leżą na ulicach, w lasach, na poboczach dróg – podczas gdy wielorazowe po zużyciu wystarczy włożyć do jednorazowego woreczka i w domu dokładnie wyprać. Po przeczytaniu powyższego artykułu osoby zastanawiające się, jak uszyć maskę ochronną z bawełny, spokojnie mogą się podjąć tego zadania.