Konturowanie twarzy od kilku lat wpisało się w topowe trendy w makijażu. Dzięki tej metodzie można odpowiednio podkreślić lub zatuszować wybrane rysy twarzy. Odpowiednio wykonane konturowanie rozjaśni twarz i ją wysmukli. Jest to jednak technika wymagająca sporej wprawy i wyczucia. Warto jednak trochę potrenować i poznać tajniki tej techniki makijażu.
Na czym polega konturowanie twarzy
Najkrócej ujmując konturowanie twarzy polega na zastosowanie dwóch kosmetyków: ciemniejszego, który ma ukryć lub wyszczuplić wybrane partie twarzy, i rozświetlającego, który ma uwypuklić i podkreślić inne partie twarzy. Ważnym etapem konturowania jest blendowanie, czyli takie mieszanie poszczególnych kosmetyków by uzyskać łagodne przejścia między zastosowanymi tonami.
Do konturowania mogą służyć kosmetyki w pudrze, które nakłada się specjalnymi pędzlami, oraz kosmetyki w kremie lub sztyfcie, które można nakładać nawet palcami, ale zdecydowanie lepszy efekt osiąga się wykorzystując do tego gąbeczek i beauty blenderów. Większość makijażystów na początek poleca stosowanie kosmetyków w pudrze, których stosowanie jest zwyczajnie prostsze.
Konturowanie twarzy na sucho i na mokro – różnice
Konturowanie twarzy na sucho różni się od tego na mokro dwiema zasadniczymi kwestiami. Pierwszą z nich jest rodzaj stosowanego kosmetyku. Jak łatwo się domyślić konturowanie twarzy na sucho wykonuje się za pomocą produktów w pudrze. Do konturowania twarzy na mokro wykorzystuje się kosmetyki w kremie lub sztyfcie.
Metody te różnią się jednak nie tylko rodzajem zastosowanych kosmetyków. Konturując na sucho, za pomocą pudrów, uzyskujemy bardziej naturalny, delikatny efekt. To jedna z zalet tej metody, trudniej tu przesadzić uwypuklając wybrane partie twarzy. Konturowanie na mokro pozwala za to uzyskać dużo bardziej wyrazisty efekt. Wadą tej metody jest to, że przy braku wprawy, zamiast upiększyć twarz można osiągnąć wręcz karykaturalny efekt.
Jak konturować twarz – etapy
Poprawnie wykonane konturowanie twarzy składa się z kilku etapów. Najpierw trzeba przygotować cerę pod makijaż, dobrze ją oczyścić i odpowiedni dla swojej cery krem. Makijaż zawsze zaczynamy nakładać na czystą i odżywioną cerę. Następnie na twarz nakładamy bazę pod makijaż, korektorem maskujemy wszelkie niedoskonałości i nakładamy pokład dobrze dostosowany kolorem do naszej cery.
Kolejnym etapem powinno być rozświetlanie. Rozświetlacz nakłada się standardowo na łuki brwiowe, wewnętrzne kąciki oczu nad kośćmi policzkowymi oraz wzdłuż linii nosa. Trzeba pamiętać, że im bardziej błyszczącym rozświetlaczem dysponujemy, tym bardziej z umiarem trzeba go używać, żeby nie uzyskać efektu odwrotnego od zamierzonego. Nałożony kosmetyk delikatnie blendujemy z podkładem, tak by przejścia tonalne były jak najmniej widoczne.
Dopiero teraz można rozpocząć najważniejszy etap, czyli konturowanie twarzy. Używa się do tego ciemniejszego kosmetyku, może to być bronzer lub specjalny produkt do konturowania. To gdzie i ile kosmetyku nałożymy będzie jednak zależało od naszego kształtu twarzy. Jak wiadomo ciemny kolor może zarówno podkreślić wybrane kształty twarzy, np. kości policzkowe, jak u ukryć mankamenty: zbyt duży nos lub drugi podbródek. Najczęściej ciemnych barw podczas konturowania używa się po bokach nosa, pod kośćmi policzkowymi, wzdłuż linii włosów oraz na linii żuchwy.
Kolejnym etapem tak wykonanego makijażu jest blendowanie, czyli takie rozcieranie kosmetyków by uzyskać łagodne przejścia między jasnymi i ciemnymi kosmetykami. Można to zrobić np. za pomocą gąbeczki zawsze rozcierając w kierunku na zewnątrz i do góry.
Taki makijaż jest już praktycznie gotowy, teraz wystarczy go wykończyć, czyli utrwalić. Robi się to pudrując całą twarz za pomocą dużego pędzla. Można dodatkowo użyć odrobiny różu. Przed wielogodzinnym wyjściem zaleca się dodatkowo zastosować utrwalacz w sprayu.