Maseczki dotarły do Mławy

Śmigłowiec z 32 tys. bezpłatnych maseczek w ramach akcji #MaseczkidlaPolski wylądował w Mławie 27 marca przed godz 16:00

Posted by M Miasto Mława on Friday, March 27, 2020

32 tysiące maseczek dla Mławy i 10 milionów dla Polski

Organizatorzy akcji #MASECZKIDLAPOLSKI podkreślali, że Mława jako pierwsza otrzyma pomoc. Mława jest miastem, od którego rozpoczyna się akcja – pierwszym miastem w Polsce, które zostanie zaopatrzone w maseczki.

Jednak przed organizatorami wielkie zadanie – dostarczyć maseczki wszystkim Polakom. Po to, aby maseczki nie były przedmiotem handlu, ażeby nie zabrakło ich w szpitalach.

  • Każdy dostanie maseczkę jeśli się na nie złożymy – apelował w Mławie o wsparcie jeden z organizatorów akcji.

O samym projekcie #MaseczkidlaPolski wypowiedział się jego rzecznik Ireneusz Iwański. Jak podkreślił, to inicjatywa obywatelska.

– W tworzeniu maseczki pomogło nam doświadczenie neurochirurga, pana doktora Łukasza Grabarczyka, a wszystko rozpoczęło się kilka dni temu. Dzisiaj mamy już piątek i pan burmistrz Mławy otrzymuje do dystrybucji pierwsze 32 tysiące maseczek dla mieszkańców. Ale produkcja trwa i przyspiesza z godziny na godzinę. Mamy już kupiony i dostarczony do Polski materiał na 10 milionów maseczek […]. Wydajność rośnie, dzięki czemu w szybkim czasie jesteśmy w stanie wyprodukować nawet do miliona maseczek tygodniowo – wyjaśniał rzecznik.

Na koniec głos zabrał neurochirurg dr Łukasz Grabarczyk.

– Obudziliśmy się w nowej dobie, w dobie koronawirusa. Od kilku tygodni walczymy z nim, szczególnie my jako lekarze. Z tego względu chcieliśmy wam dostarczyć produkt darmowy, produkt, który ma was ochronić. Nie w stu procentach, bo żadna maseczka nie chroni w stu procentach, ale to jest maseczka wielorazowego użytku – wyjaśniał. Można ją prać, gotować, dezynfekować i z powodzeniem zakładać ponownie. Jak podkreślił, takie rozwiązanie ma także zahamować niepokojącą tendencję na rynku – masowe wykupywanie z aptek maseczek jednorazowych, które w pierwszej kolejności powinny trafiać do szpitali.

Mława jest jednym z czterech miast (obok Olsztyna, Międzyrzeca Podlaskiego i Jedlińska), które jako pierwsze objęły program #MaseczkidlaPolski swoim patronatem. Burmistrz zachęca osoby, które mogą sobie na to pozwolić, aby wsparły akcję finansowo. Twórcy akcji podkreślają, że maseczki są kolportowane bezpłatnie.

– Jeśli spotkasz się z próbą płatnego kolportażu maseczek, od razu powiadom policję.

Cały artykuł znajdziesz tutaj ->https://naszamlawa.pl/wiadomosci/maseczki-dotarly-do-mlawy-jak-otrzymac/